Régió. Múlt héten jónéhány határon átnyúló pályázatról, továbbá más uniós támogatású projektről is döntöttek. Több nyertes pályázat érinti járásunkat is. Ezek nyomán a gútai hajómalom térségét kulturált turisztikai térséggé fejlesztik, Komáromban a Holt-Vág partján lévő csónakkölcsönzőnél jegypénztárnak, büfének és toaletteknek is helyet adó épületet emelnek, Naszvadon a fürdőt fejlesztik. Dunamocson és Karván kis kikötők létesülnek, utóbbi helyen látogatóközpont is, Bátorkeszin kilátó és tanösvény – hogy csak a turizmus fejlesztésével kapcsolatos projekteket említsük.
A turisztikai pályázatok egyes részeiről Bara Zoltán, a Pons Danubii EGTC igazgatója, Halász Béla, Gúta polgármestere tájékoztattak, valamint Andruskó Imre, Bauer Ildikó, Farkas Iván, Gyarmati Tihamért és Orosz Örs, a Magyar Szövetség megyei képviselői. Gyarmati Tihamér a határon átnyúló Interreg pályázatokat felügyelő bizottság Nyitra megyei delegáltajaként elmondta, a megyében 7,5 millió euró értékben igényeltek pénzt a programban, végül 4,5 millió eurónyi támogatást tudtak jóváhagyni, azaz bár minden pályázat sikeres lett, bizonyos költségeket le kellett faragni, egyes elemeket ki kellett húzni.
Holt-Vág, Dögös, naszvadi fürdő
A legnagyobb sikeres pályázatot a hátáron átnyúló térség városait tömörítő Pons Danubii EGTC (Európai Területi Együttműködési Csoportosulás) nyújtotta be, bár itt is megnyirbálták az eredeti, 5,6 millió eurós projektet: két magyarországi helyszínt – Oroszlányt és Kisbért – kihúztak. Így a Spirit of Danube (A Duna lelke) elnevezésű pályázat 3,3 millió eurós költségvetésből valósul meg, ás öt tagtelepülés kap támogatást az Európai Regionális Fejlesztési Alapból (ERFA): Gúta, Naszvad, Észak- és Dél-Komárom, valamint Tata.

Észak-Komáromban a Holt-Vág partján valósul meg turisztikai beruházás, konkrétabban a Comorra Servis városi cég által üzemeltetett vízibicikli- és csónakkölcsönző területén. Nagyjából 750 ezer euróból, ennek nagy része, 600 ezer euró uniós támogatás. Két teljesen új épülettel bővülne a helyszín, melyekben a jegypénztár kapna helyet, különböző eszközök tárolására szolgáló terek, de szociális helyiségeket és egy büférészt is kialakítanának – jelenleg ezek a szolgáltatások egy konténerházban működnek.
Gútán a hajómalom melletti területet, a Dögöst fejlesztik majd 816 ezer euróból a projekt keretében (ebből 653 ezer euró az uniós támogatás). De nem csak ennyiből, hiszen a múlt héten a Nyitra Megyei Fejlesztési Tanács egy másik pályázatot is jóváhagyott, 1,5 millió eurós értékben, vagyis Gúta legvonzóbb turisztikai helyszíne teljesen megújul majd a közeljövőben, összesen bő 2,3 millió euróból. A két pályázat nyomán főbejárat, játszótér, színpad, higiéniai hátteret biztosító épület épülne, továbbá egy látogatóközpont is, valamint járdák – ezzel a Dögös a fahíddal és a hajómalommal együtt egy jóval vonzóbb és civilizáltabb szolgáltatásokat nyújtó turisztikai helyszínné válik.

Naszvadon 765 ezer eurós pénzkeretből a helyi termálfürdőt bővítenék, mégpedig egy vizes gyermekparkkal. Új medence épülne, játékelemekkel, spriccelő attrakciókkal. Bár még a jövő zenéje, itt is vannak további fejlesztési tervek külső forrásból, például egy wellness-részleg kiépítése.
Két magyarországi helyszínen ugyancsak vizes turisztikai fejlesztések valósulnak meg a Spirit of Danube projekt keretében. Dél-Komáromban a Brigetio Gyógyfürdőben 8 könnyűszerkezetes, korszerű, egész évben használható teraszos pihenőház kerül kialakításra – a meglévő faházakat újítanák fel teljesen –, míg Tatán a Fényes fürdőben teljesen felújítanák a közműhálózatokat és konténeres típusú nyaralókat építenének – 8 új apartmanházat.
Karva, Dunamocs, Bátorkeszi, Lakszakállas
Egy másik ernyőprojekt is sikeres lett: a Duna kincsei elnevezésű pályázat, melyet az Ister-Granum EGTC nyújtott be. Ennek részeként Karván és Dunamocson is létesítenek egy-egy kishajó kikötőt a Dunán. Ezek egyrészt a vízi turizmust szolgálnák, másrészt a helyieket is, akik egy kajakot, kenut, kis motorcsónakot szeretnének civilizált módon vízre tenni. Jó eséllyel Martoson is lesz egy kisebb fejlesztés, ám ez még nem biztos, függ attól, hogy a nyertes beruházásokkal kapcsolatban a kivitelezésre kiírt közbeszerzések nyomán sikerül-e lejjebb nyomni a betervezett költségeket – ha igen, akkor az így megspórolt összeg egy tartalékalapba kerülhet, amiből további kisebb beruházásokat lehet megvalósítani.

Gyarmati Tihamér kiemelte, országos szinten 15-20 millió eurónyi pénzcsomag maradt az Interreg program kasszájában, amit további határon átnyúló pályázati kiírások során lehet majd meríteni – iskolaügyi, egészségügyi, hulladékgazdálkodási célokra, valamint a helyi piacokkal és termékekkel kapcsolatban.
És még mindig nincs vége, ugyanis a Gútánál már említett Nyitra Megyei Fejlesztési Tanács a Dögös fejlesztésén túl további négy komáromi járásbeli pályázatot hagyott jóvá. Mint a Magyar Szövetség sajtótájékoztatóján elhangzott, Bátorkeszin idegenforgalmi kilátó és tanösvény létesül csaknem 300 ezer euróból, Karván pedig turisztikai látogatóközpont épül 225 ezer eurós költséggel – a már említett kis kikötő mellett. Lakszakállás komposztáló telep létesítésére nyert el 123 ezer eurót, a komáromi Duna Menti Múzeum részére pedig további közel 1,5 millió eurót hagytak jóvá a főépület – a Kultúrpalota – felújítására. E pályázatok is uniós forrásból valósulhatnak meg, a pályázók 8 százalékos önrésze mellett.
Csaba Ádám
(Cikkünk a Delta múlt heti számában jelent meg.)