A Komáromi Napok keretében idén immár negyedik alkalommal szerveztek Temetők éjszakája elnevezéssel ismeretterjesztő sétát. A program ezúttal kivételesen a VII-es lakótelepen lévő 100 ima kápolnánál vette kezdetét, amelynek falára emléktáblát helyeztek Svetislav Maršalović, a komáromi pravoszláv egyház főgondnoka, valamint Pavlicsek Lajos és hitvese Mária emlékére, akik gondnokként negyedszázadon át dolgoztak azon, hogy a temető méltó sírkertként szolgáljon. Az emléktáblát Ryšavý Boldizsár, a komáromi református, evangélikus és zsidó temetők gondnoka állíttatta.

Ryšavý Boldizsár köszöntőjében hangsúlyozta, hogy a város temetői számos érdekességet és „titkot” rejtenek, ezért a továbbiakban is folytatni kívánják a Temetői sétákat. Az egyetlen változás, hogy a jövőben a séták mindig a kápolnától indulnak majd. Ezt követően Less Károly szólt a megemlékezőkhöz. „Ma nem csupán egy síremlék előtt hajtunk fejet. Ma egy olyan örökség előtt tisztelgünk, amely Komárom múltját, kultúráját és irodalomtörténetét egyszerre idézi meg” – vezette fel gondolatait, majd beszélt arról, hogy az egykori pravoszláv (szerb) temetőben 1974-ig, a lakótelep építésének megkezdéséig, temetkeztek. Az itt lévő síremlékeket áthelyezték, köztük azt is, melyet Jókai „Aranyemberének” tartott Domonkos János és testvére, Domonkos Sándor emlékére utóbbinak özvegye, Both Ágnes emeltetett 1835-ben. Domonkos János sírját a Legszentebb Istenanya templom udvarára helyezték át. „Sokak számára meglepő lehet, hogy e síremlékhez fűződik Jókai Mór egyik gyermekkori emléke is, ugyanis ő maga részt vett Domonkos János temetésén. A gazdag kereskedő személye és búcsúztatása pedig olyan mély nyomot hagyott benne, hogy az egyik legsikeresebb regényének főhősét, Tímár Mihályt róla formálta. Nem véletlen hát, hogy a nép sokáig úgy tartotta: Az aranyember még él, és egyszer visszatér.” Hálával emlékezett meg Pavlicsek Lajosról és feleségéről, amiért a temetőt méltóságteljes hellyé tették. A táblaavatáson részt vett lányuk, Poló Ivánné szül. Pavlicsek Irén, valamint unokájuk is.
A márvány emléktábla annak 101 ima kápolnának a falára került, amely a szerb temető szanálásakor a belgrádi születésű Svetislav Maršalović, a komáromi pravoszláv egyház főgondnoka kitartó közbenjárásának köszönhetően maradt fenn. A tábla elhelyezését Ryšavý Boldizsár kezdeményezte, csakúgy, mint korábban az épületet restaurálását, amit a város és öt történelmi egyház is támogatott. A kápolnát 2023-ban ünnepélyesen felszentelték, így visszakapta szakrális funkcióját. Falain száz ima kapott helyet, amelyek nemcsak a lelki béke megtalálását segítik, hanem az egyházak összetartását is erősítik.
JN.