Szombaton, április 26-án átadták a város legrangosabb díjait. Pro Urbe (Városért) díjat vehetett át Eszenyi József és Gaulieder Jozef, Gidró Bonifác pedig In Memoriam Pro Urbe díjban részesült. Priskin Tamás Komárom díszpolgára lett. Hárman polgármesteri díjat kaptak, május elsején pedig egy újabb mozicsillagot is felavatnak.
A hagyományoknak megfelelően Észak- és Dél-Komárom képviselő-testülete közös ünnepi ülésen adta át a két város legrangosabb díjait. A Komárom napján megtartott ceremóniára ezúttal a dél-komáromi Csillagerődben került sor.
Pro Urbe díjazottak
Eszenyi József mérnök kiemelkedő tanári és iskolavezetői munkájáért és értékmentő tevékenységéért vehette át a Pro Urbe díjat. A most 90 éves pedagógus 1963-ban kezdett tanítani a komáromi Mezőgazdasági Szakközépiskolában, ahol 1967-tól igazgatóhelyettesként, majd 1987 és 1991 között igazgatóként dolgozott. Miután az iskola 2007-ben megszűnt, kezdeményezésére megalakult a Százéves Alma Mater Polgári Társulás, amely azóta is sokat tesz azért, hogy ne halványuljon el a középiskola emléke.
Dr. Gaulieder Jozef Komárom gyermekegészségügyi ellátásában végzett kiváló gyógyító és szervezői munkájáért érdemelte ki a Pro Urbe elismerést. 1982-től lett a Komáromi Kórház gyermekosztályának vezetője, 1983-ban körzeti gyermekgyógyász szakorvossá nevezték ki. Munkájával jelentősen hozzájárult a gyermekek járóbeteg-ellátásának fejlesztéséhez, egy olyan rendszer kiépítéséhez, amelyben minden járásbeli gyereknek saját gyermekorvosa van. 2004-ben nyugdíjba vonult, ám 2010-től még 6 évet dolgozott szakorvosként a kórház gyermekosztályán. A Szlovák Orvosszövetség ezüst- és aranyérmével tüntették ki, korábban Komárom polgármesteri díját is megkapta.

Gidró Bonifácot a komáromi oktatásban és közéletben betöltött meghatározó szerepéért tüntették ki az In Memoriam Pro Urbe díjjal. A messziről jött székely magyar sorsa fél évszázadon át összefonódott Komárommal és a város bencés gimnáziumával, ahol 1900-ban kezdte pályáját. Negyven évig tevékenykedett a gimnáziumban, matematikát és fizikát tanított, majd 18 éven át igazgató volt. Az iskola egyik legnehezebb, Trianont követő időszakában vállalta e nem könnyű tisztséget, minden erőszak és nyomás ellenére megőrizte az intézetet színmagyarnak. Hosszú éveken át a Jókai Egyesület alelnökeként is tevékenykedett, majd az egyesület örökös elnökévé választották. Nyugalomba vonulása után a kormány tanügyi főtanácsossá, Komárom városa díszpolgárává, a Szent Benedek-rend tihanyi apáttá nevezte ki. Győrben hunyt el 1958-ban.
Komárom díszpolgára
Priskin Tamásnak sikerekben gazdag sportpályafutásáért adományozott a város díszpolgári címet. Az 1986-ben Komáromban született labdarúgó gyerekként a KFC-ben kezdett futballozni, majd 14 évesen került a Győri ETO akadémiájára, és már fiatalon bemutatkozott az első osztályban. 2006-ban szerződött Angliába, ahol a Watford színeiben a Premier League-ben is szerepelt. Pályafutása során olyan neves klubokban játszott, mint az Ipswich Town, az Austria Wien, az Alanyija Vlagyikavkaz, valamint a Ferencváros és a Slovan Bratislava. A magyar válogatottban 63 alkalommal lépett pályára, és 17 gólt szerzett. Legemlékezetesebb gólját 2015-ben lőtte Norvégia ellen – a szurkolók szívében Priskin-kifliként élő találata volt a kulcsa annak, hogy a magyar válogatott 44 év után kijutott az Európa-bajnokságra. Bár sok helyen megfordult, mindig büszkén vállalta komáromi gyökereit. Jelenleg sportvezetői tanulmányokat folytat egyetemi szinten, a győri Üstökös FC sportigazgatója, továbbá futballelemzőként dolgozik a Spíler TV-nél.
Polgármesteri díjak
A fenti díjakról a képviselőtestület határozott két nappal az átadás előtt, a polgármesteri díjakról viszont Keszegh Béla, a város vezetője döntött. Idén az alábbi három komáromi kapott polgármesteri díjat:
Mgr. Šoóki Ivettet a mentálisan hátrányos helyzetű emberek segítéséért és a társadalomba való beépülésükért folytatott munkájáért díjazta a polgármester. 2013 óta dolgozik az értelmi fogyatékossággal élőket segítő komáromi egyesületben, melynek 2018-tól igazgatója.
Mgr. Süll Kinga, PhD. városunk zenei életében végzett aktív szerepéért és minden korosztályt érintő közösségszervező munkájáért érdemelte ki az elismerést. Férjével 2016-ban hozták létre a ZIPS család- és párkapcsolatsegítő központot, tanított a komáromi Művészeti Alapiskolában, majd a Selye János Gimnáziumban. A Szlovákiai Református Keresztény Egyház egyházzenei ügyekért felelős zsinati tanácsosa, a Firesz Cantate Domino kórus és a Comorra kamarazenekar karnagya – és több más zenei projekt kezdeményezője.
Mgr. Vajkai Katarína a tanítást megújító, kreatív oktató-nevelő tevékenységéért részesült polgármesteri díjban. 1997-től tanít a komáromi Határőr utcai Alapiskolában. Azóta jó néhány innovatív oktatási módszerrel kapcsolatos képzést végzett el, melyeket aztán a gyakorlatban alkalmazott. Olyan projektek fűződnek nevéhez, mint például az Élő matematika (modern és outdoor oktatás) és a Boldog iskola (élménypedagógia, érdemjegy nélküli szóbeli értékelés).
Mozicsillag
A képviselők arról is döntöttek, hogy ebben az évben kinek állítanak csillagot a komáromi Tatra mozi előtt. Három jelölt közül Boráros Henrich filmes látványtervezőre esett a választásuk, aki a Boráros Imre és Petrécs Anna színészházaspár fiaként egész gyermekkorát Komáromban töltötte. A csillagot május 1-jén 15 órakor avatják fel, majd 15:30-tól a moziban ingyenesen levetítik az Úsvit című cseh-szlovák detektív drámát, melyben látványtervezőként működött közre.
Dél-Komárom díjazottjai

Dél-Komárom két díszpolgári címet adományozott: Szijjártó Péter magyar külgazdasági és külügyminiszternek, illetve Molnárné dr. Taár Izabellának, a Kecskés László Társaság elnökének, korábbi járási hivatalvezetőnek. Komárom Városért Emlékérmet vehetett át Blaskó József, Bozsik Péter József, dr. Bartus Dávid, Géringer László, Turi Zsolt. Polgármesteri Díjat kapott Czita József, Dózsa Péter és Komáromi Szenior Örömtánc Csoport.
(cs)