Hat-hét millióból újulhat meg a komáromi fürdő

Nehéz lesz az idei év a pénzhiánnyal küzdő önkormányzatoknak, Komáromnak is. Ennek ellenére várhatóak fejlesztések a városban, főként olyanok, amelyeket pályázati támogatásokból lehet finanszírozni – a nagy durranás a fürdő felújítása lenne 6-7 millió euróból. Várhatóan döntés születik az újabb nagy útfelújítási programról. A hetes lakótelepen pedig bevezetik a parkolás szabályozását – kiépül a korábban beharangozott fizetős rendszer. Keszegh Bélával, Komárom független polgármesterével beszélgettünk.


Ha csak egy szóban kellene összefoglalnia a 2024-es esztendőt, mi lenne az?

– Bizonytalanság.

Miért?

– Már a koronavírus-járvány óta bizonytalanság jellemzi az önkormányzatok életét, most még inkább. Az év folyamán rapszodikusan érkeztek az állami források, a városok és falvak nem kaptak igazi kompenzációt az államtól. Nehéz úgy összeállítani egy önkormányzat költségvetését, hogy a jövő évre vonatkozó szabályok egyes részletei nem ismertek, mert a kormány az utolsó pillanatban változtat bizonyos területeken. Hiányoznak a számok, a pontos pénzügyi előrejelzések. Ez a lehető legrosszabb. Az önkormányzat pénzügyi szempontból úgy működik, mint egy család. Ha a család tudja, hogy valamilyen okból pénzkiesése lesz, és tudja, hogy mennyi lesz a mínusz, akkor le kell faragnia bizonyos költségeket a túlélés érdekében. Ugyanígy, ha az önkormányzat is tisztán látja, mennyit kell spórolnia ahhoz, hogy működni tudjon, akkor meghozza a fájdalmas döntést. Fel tud készülni. Ha viszont decemberben sem tudjuk, mit kell teljesíteni januártól, akkor csak bizonytalanság van, így nem lehet tervezni. Lehetséges, hogy 6-700 ezer eurónyi pluszkiadásunk keletkezik 2025-ben, ám e pillanatban még nem tudjuk mennyi az annyi, mivel bonyolult területeken hoztak módosításokat az utolsó pillanatban, melyek hatása nem ismert, vagy éppen jogilag vitatott a változtatás.

Mi az, amit a nehézségek ellenére sikerként tart számon?

– Folytatni tudtuk a városi fejlesztéseket, 4 millió eurót költöttünk beruházásokra, nagyrészt külső forrásokból, pályázati pénzekből. A jövőre nézve is fontos energetikai fejlesztések történtek, iskoláinkban, intézményeinkben kazánok újultak meg, ablakokat cseréltünk, befejeződött a közvilágítás felújítása. Az utcai lámpatestek 70 százaléka teljesen új, ami óriási megtakarítás – van még tennivaló, de ezzel is a felére csökkent a közvilágítás energiafogyasztása. További kukatároló állomásokat újítottunk fel, számos parkolót építettünk, ha volt rá lehetőség, vállalkozókat vontunk be ebbe. A pár éve nulláról induló KN Smart Servis városüzemeltetési vállalatunk folyamatos bővülése is siker, ez hosszú távon jelent függetlenséget a városnak, nem kell egy magánvállalat profitját is kifizetni. Ráadásul több járművet, eszközt is sikerült pályázati támogatásból beszerezni. December 30-án érkezett egy újabb jó hír, miszerint 683 ezer eurónyi támogatást nyertünk el egy új gépjármű vásárlására és 50 darab új konténer beszerzésére. Rengeteg pályázatot készítettünk elő – ezek gyümölcsét hamarosan learathatjuk.

Jópár éve napirenden van a fürdő főépületének felújítása. Még mindig a megfelelő pályázati kiírásra várnak?

– Igen. Rég elkészült a teljes pályázati anyagunk. Egy 6-7 millió eurós beruházásról van szó, amit a Komárom-Érsekújvár Fenntartható Városi Fejlesztési Terület (ÚMR) részére elkülönített 34 millió eurós pénzcsomagból finanszíroznánk. Több kiírásból tevődik össze a projekt, már csak egyet kellene meghirdetnie a minisztériumnak, mi pedig másnap benyújtjuk a támogatási kérelmet. A fenntartható városi fejlesztési területek esetében pedig nem is kell versenyeznünk más pályázókkal, a kért támogatást meg fogjuk kapni. Lobbizunk azért, hogy ne húzódjon tovább a meghirdetés, és akkor még ebben az évben megkezdődhet a kivitelezés is, és a fürdő főépülete 2026-ra teljeskörűen, egy lépcsőben megújulna.

A főépület látványterve (A variáns, FKF Design tervezőiroda)

Úgy volt, hogy a lakótelepi parkolás szabályozása is beindul még 2024-ben – elsőként a „hetesen”. A korábbi nyilatkozatok szerint ennek lényege, hogy fizetőssé teszik a parkolást a lakótelepeken is, oly módon, hogy míg egy autó után csak jelképes összeget kell fizetni évente a lakosoknak, több autó után már egyre magasabb lesz a díj. Jegelték a bevezetését?

– Nem jegeltük, tavaly egész évben zajlottak az előkészületek. Elkészült a közlekedési projekt, az illetékesek meglátogatták azokat a városokat, ahol ez jól működik. Dolgoztunk azon, milyen módon legyen kijelölve a parkolási zóna a hetes lakótelepen, sok részletet kellett tisztázni. Meg kell teremtenünk a műszaki hátteret, egy ellenőrző járműre lesz szükség, parkolóórák kihelyezésére, a fizetési lehetőségek pontosítására. Mivel mindez nem olcsó mulatság, jórészt pályázati pénzből szeretnénk finanszírozni, ugyancsak a Komárom-Érsekújvár Fenntartható Városi Fejlesztési Terület rendelkezésére bocsátott pénzcsomagból.

Célunk nem a pénz beszedése a lakosoktól. Két szempont elsődleges: hogy a nem odavaló autók eltűnjenek a lakótelepi parkolókból, a hetek óta nem mozduló járművek, a különböző céges autók ne foglalják a helyet, hanem használják a kissé távolabb kialakított gyűjtőparkolókat – ha pedig mégsem, akkor fizessenek utánuk borsosabb parkolódíjat. A másik, hogy azok, akik Komáromban élnek életvitelszerűen, de az állandó lakhelyük nem itt van, jelentkezzenek be a városba. Ez nagyjából 1500 embert érint. Utánuk a város semmilyen részadót nem kap az államtól, miközben ők is termelnek szemetet, azt is el kell szállítani, de szemétdíjat itt nem fizetnek. Használják a parkolóhelyeket, más városi szolgáltatásokat – de helyettük a többi komáromi fizet. Ha őket egy magasabb parkolási díj kiszabásával rá lehet venni arra, hogy komáromi lakcímre jelentkezzenek be, az bevételt hoz a városnak. Ez igazságosabb rendszer, a terhek jobban megoszlanak.

Tudjuk, lesz ellenállás az érintettek részéről, ám a többség egy idő után tudatosítja majd, hogy ez volt a helyes lépés, a mostaninál jobb lesz a helyzet. Az elmúlt 3 évben 3 ezerrel nőtt a komáromi gépjárművek száma, valamit kezdenünk kell a helyzettel – de a lakótelepeken is kell maradni élettérnek, nem lehet mindenhol parkoló. Tehát idén bevezetjük a parkolás szabályozását a hetes lakótelepen, nem akarunk elbújni a kellemetlen döntések meghozatala elől.

Milyenek lesznek a konkrét díjak az első, második, harmadik autó után?
– Nem mennék elébe a dolgoknak. Már eddig is sok visszajelzés érkezett, fontos dolgokra hívták fel a figyelmet. Tervezünk további konzultációt a lakosokkal is. A konkrét javaslatot beterjesztjük a képviselő-testület elé, amely kimondja a végső szót a díjakról és a részletekről.

Talán soha nem látogatott még ennyi magas rangú politikus Komáromba, mint tavaly. Államtitkárok, miniszterek érkeztek, valamint Robert Fico miniszterelnök a várban találkozott Orbán Viktor magyar kormányfővel és Aleksandar Vučić szerb államfővel. Lesz ezeknek konkrét haszna?

– Bízom benne. Aki kér, annak adatik. Fontos, hogy ne csak választások előtt jöjjenek. A látogatások alkalmat adnak arra, hogy lobbizunk, kérjünk, verjük az asztalt a város érdekében. De Komárom rangját, presztízsét is mutatja, hogy a legmagasabb szinteken partnerként tekintenek ránk. Nem lehet mindent lefordítani pénzre, fontosak a kiépülő kapcsolatok, amiknek sokszor csak később látszik az eredménye. Sok politikai döntéshozóval, hivatalnokkal kell egyeztetni ahhoz, hogy egy-egy ügyben előrelépés történjen. Tavaly többször egyeztettem arról, hogy a lengyel kamionokat valahogy tiltsuk ki a Monostori hídról, ezzel enyhítve Komárom és a régió teherforgalmát. Hasonlóan összetett téma, hogy az egészségügyi szolgáltatások elérhetőek legyenek a határon át. Itt még zajlanak a tárgyalások, de például az, hogy utolsóként, a déli országrészben egyedüliként megalakulhatott a Komárom-Érsekújvár Fenntartható Városi Fejlesztési Terület, ugyancsak sok egyeztetés eredménye. Ez 13-14 millió eurót hozhat Komáromnak az idei évtől kezdődően.

Minden önkormányzati vezető hangsúlyozza, nehéz lesz az idei év. Sőt, évek óta hallani, az állam kivérezteti a városokat és falvakat. Honnan erednek a problémák?

– Az első gyomrost Igor Matovič vitte be az adóbónusz két évvel ezelőtti megemelésével. Csak ez évi 700 millió eurós mínuszt jelentett az önkormányzatoknak. Azóta pedig jellemzően újabb és újabb feladatokat kapnak a városok és falvak, például a hulladékkezelés terén, a közalkalmazottaknak járó jutalom is ilyen. Ezeket úgy kell teljesíteni, hogy pénzt nem kapunk rá, sőt, inkább az elvonás a jellemző. Ha az önkormányzatoknak nincs pénzük, az végső soron a lakosokon csattan, hiszen az ő életkörnyezetük válik rosszabbá. Az áfaemelést is az egyszerű ember érzi meg, hiszen beépül az árakba, például a városi vízmű sem tehet majd mást, minthogy a magasabb adókulcsot és a jelentős tranzakciós díjat a vízdíj emelésével oldja meg.

A város azért működik majd? Arra számítsunk, hogy tavasszal derékig ér majd a gaz?

– Reméljük, hogy nem így lesz. Viszont az önkormányzat valamin tud spórolni, máson pedig nem. Egy teljes kör fűnyírás a városban 50-60 ezer euróba kerül. Ha télen egy napig szórjuk az utakat, járdákat, az nagyjából 10 ezer euró. Ezeken esetleg lehet spórolni, ám a hulladék elszállításán például nem. A hatékonyabb működésben sokat segít, hogy egyre izmosabb az új városi cégünk. Kell még egy kis idő, hogy egy valóban jól működő vállalat legyen a KN Smart Servis, de jó úton járunk.

A városi óvodákban 15-ről 30 euróra emelkedik a havidíj, az iskolai napközik pedig 15 helyett 20 euróba kerülnek majd havonta. Ezt azért megérzik a gyermekes családok. Feltétlenül szükség volt erre?

– A megemelt havi illeték az óvodáknál, iskoláknál marad, ebből a magasabb összegből gondoskodnak a gyerekekről. Ha az óvodáknak, iskoláknak nem lesz pénzük, akkor a gyerekek kapnak gyengébb minőséget. Ezt sem szeretné senki.

Hogy mennyire sok vagy kevés a megemelt illeték, azt leginkább akkor tudjuk megítélni, ha összehasonlítjuk más, Komáromhoz mérhető városokkal. Ebből az összehasonlításból Komárom nem jön ki rosszul, még most is többnyire átlag alatti az itteni díj. Ha a megemelt szemétdíjat nézzük, még ott is.

Milyen fejlesztés várható még? Belevág a város a harmadik nagy utcafelújításba?

– Egy éve dolgozunk az újabb utcafelújítási programon. Összeállt egy lista a felújítandó utcákról, majd megkérdeztük a vízműveket, a gázszolgáltatót, a hőszolgáltatót, a villanyvezetékek üzemeltetőjét, illetve a telekommunikációs vállalatokat, hogy jelezzék, tervezik-e az utcák alatt haladó meglévő vezetékeik cseréjét, illetve újak fektetését. Ha tervezik, ezt lehetőleg az utcafelújítás előtt tegyék, hogy ne fordulhasson elő, hogy egy szépen felújított utcát rövid időn belül megbontsanak valamilyen építés miatt. Ezzel szűkül a lista, ám várhatóan így is legalább 15 utca és útszakasz újulhat meg az újabb utcafelújítás során – néhány helyen a járdák is, illetve a parkolóhelyek. Előre jelezném, hogy a kivitelezés valószínűleg 2026-ban történik majd – és nem azért, mert akkor lesznek a választások, hanem azért, mert egy ilyen nagy projekt előkészítése időbe telik.

Ezt is beszállítói hitelből finanszírozná a város, mint a korábbiakat?

– Igen, ez egy bevált modell. Az első, 2017-ben kezdődött program költségeinek törlesztése hamarosan véget ér, 10 év alatt fokozatosan fizettük ki a kivitelező vállalatnak, egészen minimális kamattal. Ezzel nagyon jól jártunk, hiszen közben elszabadult az infláció. Akkor 15 utcát újítottunk fel csupán 1,7 millió euróért. Ma ilyen ár sajnos elképzelhetetlen lenne. Most is ragaszkodunk viszont ahhoz, hogy a közbeszerzés győztese 10 év garanciát vállaljon a felújított felületekre.

Mely utcák újulnak meg?
– A lakosok visszajelzése, az utcák terhelése és állapota alapján összeállt egy lista, de ez még alakul.

Lesz más beruházás is?

– Lesz, de erről is korai még beszélni. Alapvetően külső forrásokból tudunk építkezni, ám mivel sok kész projektdokumentációnk és engedélyünk van – csak erre 200 ezer eurót költöttünk tavaly –, és egy nagy pénzcsomag is elérhető, ki fogjuk használni a lehetőségeket.

A város ugyan nem illetékes a kérdésben, de mit lehet tudni arról, hogy mikor épül körforgalom az izsai kereszteződésben?

– Elsősorban Zuzana Matejičková parlamenti képviselő lobbizik erőteljesen az izsai kereszteződés biztonságosabbá tételéért. Ez tényleg nem városi hatáskör, de jelen voltam két magas szintű tárgyaláson, ahol az hangzott el, hogy a projektdokumentáció idén készül el, a kivitelezés pedig 2026-ban várható.

Csaba Ádám

Százezrekből épülnek új parkolók és zárt kukatárolók
Sokat spórol Komárom az új közvilágítással
Járdán is kijelölnek parkolóhelyeket
Komoly fejlesztések várnak fürdőinkre
Még egy évet csúszik a Vág-híd felújítása

Top